+ Vložit inzerát

Přihlásit se

Registrovat

Informace

Informace

Informace

Kategorie Filtrovat

Kupní smlouva

V lednu roku 2015 vstoupila v platnost novela zákona týkající se převodu motocyklů. Hlavním cílem této novely je zjednodušení registrace ojetých motocyklů a zároveň vyčištění registru vozidel od tzv. mrtvých duší. Zda tato novela splní svoje očekávání, můžete posoudit sami.

Přehlášení ojetého motocyklu po lednu 2015

  • Při koupi ojetého motocyklu si kupující vždy odváží od prodávajícího: motocykl, TP, OTP, kupní smlouvu (a další věci či dokumenty, na kterých se obě strany domluvily).
  • Kupující je povinen zajistit si na motocykl evidenční kontrolu. Dále si musí motocykl pojistit a ověřit plnou moc na přehlášení.
  • Protokol o evidenční kontrole, zelenou kartu od pojišťovny, ověřenou plnou moc, TP a OTP zasílá kupující co nejdříve prodávajícímu.
  • Prodávající je povinen v co nejkratší možné době zajistit přehlášení motocyklu kupujícího a zaslat mu TP, OTP a ostatní dokumenty.
  • Prodávající při přehlášení motocyklu zaplatí na dopravním inspektorátu správní poplatek ve výši 500 Kč. Je na domluvě obou stran, zda tento poplatek uhradí sám či se o něj podělí společně s kupujícím.

Tímto je vyřízen celý převod motocyklu. Výhoda nové vyhlášky spočívá v tom, že při převodu motocyklu půjde na DI pouze prodávající, a ne, jako to bylo doposud, zvlášť prodávající a zvlášť kupující.

V budoucnu bychom se měli dočkat nové verze novely, celý převod bude možné zařídit i z DI místa bydliště kupujícího. To by znamenalo, že si kupující odveze motocykl i dokumenty jako nyní, ovšem prodávající by s převodem neměl takřka žádné starosti, pouze zašle kupujícímu ověřenou plnou moc k převodu motocyklu. Tímto tedy celá záležitost pro prodávajícího skončí a převod motocyklu si již bude zařizovat kupující sám.

Kupní smlouvu na motocykl i plnou moc si můžete ZDARMA stáhnout na našem webu.

Vysvětlivky

TP
Technický průkaz („velký techničák“)
OTP
Osvědčení technického průkazu („malý techničák“)
DI
Dopravní inspektorát (v místě trvalého bydliště)